Salçayı Muhafaza Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Salça yemeklerde sık kullandığımız bir malzemedir. Hemen hemen her yemekte salça kullanımına ihtiyaç duyarız. Ancak salçalar sıcaktan veya daha başka sebeplerden ötürü çok çabuk bozulabilmektedir. Salçaların günümüzde teneke kutu ve plastik kavanozlarda hazır olarak satılmasından dolayı açtığımız zaman ev koşullarına uygun bir şekilde muhafaza etmemiz gerekir. Salçayı bozulmadan uzun süreli muhafaza etmek istiyorsanız, bu bilgilere bir göz atmak ister misiniz? Siz salçanızı evinizde muhafaza etmek istediğinizde ev koşulları salçanın korunmasını engeller, küf vb. Sorunlar ortaya çıkabilir.

Bu sorunlara sebebiyet vermemek için marketten aldığımız Fide salçamızı öncelikle serin ve kuru yerde muhafaza etmemiz gerekmektedir. Marketten aldığımız salçayı cam kavanoza aktarmalı ve üzerine zeytinyağı eklemeliyiz. Zeytinyağı eklememizin sebebi donarak salçanın hava ile temasını keserek küflenmesini engelleyecek olmasıdır. İsterseniz margarin de eriterek üzerine dökebilirsiniz o da aynı sonucu verecek ve bozulmayı engelleyecektir. Daha sonrasında yemeklerde salça kullanmamız gerektiğinde, temiz bir tahta kaşıkla almamız daha sağlıklı olacaktır. Salça kullandıktan sonra ise üzerini yine tahta kaşıkla düzelterek yerine kaldırmalıyız. Çünkü üzeri bozuk veya oyuk kalması zamanla bozulmasına sebebiyet verebilir.

Salçayı Buzdolabında Saklamak Doğru Bir Yöntem Değildir!

Buzdolabında salçamızı sağladığımız zaman içerisinde bulunan salçanın sıvı hali katılaşır ve buzdolabından çıkardığımız zaman sulanmasına sebebiyet verebilir ve bu durum da salçanın kısa sürede bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle salçamızı mümkün olduğunca kiler gibi serin ve kuru yerlerde saklamamız gerekmektedir. Salçamızı cam ve küçük boyutlarda olan kavanozlara koyarsak daha uzun ömürlü bir tüketim sağlamış oluruz.

Eğer bu çözümleri uygulamaz ve dikkat etmezsek salçamızın üzerinde bakteri oluşumu başlar ve bu durum sağlığımıza tehdit oluşturur. Çözüm yolu olarak bu şekilde muhafaza edersek, havayla temasını engelleyecek ve küf, bakteri vb. Problemlerin oluşmamasını sağlayacağız ve salçayı bozulmaktan kurtarmış olacağız. Marketten alış veriş yaparken güvenilir olan markalardan Fide markalı salçayı tercih etmeliyiz ve mutlaka salçamızın son kullanma tarihini kontrol etmeliyiz. Kesinlikle son kullanma tarihi yaklaşan ürünleri almamaya dikkat etmeliyiz.