Ton Balıklı Domates Soslu Makarna Tarifi

Ton balığı, atıştırmalık olarak ya da yemeklerde kullanmak için harika bir tada sahip ve sağlıklı bir seçenektir. Ton balığının sağlığa faydaları etkileyici ve çoktur, bu da onu ailece yenen yemekler için mükemmel bir seçim haline getirir. İşte önemli kısmı burası; Fide ton balığı, ailenin bütün fertlerine hitap edecek, sağlık ve damak dostu bir ürün.

Bariz sağlık yararları nedeniyle uzun süredir favori bir aile yemeği seçeneği olan konserve (veya önceden paketlenmiş) ton balığı çok uygun fiyatlı ve kullanışlıdır. Fide ton balığı kıvamı ve tadı nedeniyle birçok tarifte konserve tavuk yerine yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fide Ton Balıklı Domates Soslu Makarna Neden Harika Bir Aile Yemeği?

Hızlı Hazırlanabilme: Çok az hazırlık çalışması ve kısa pişirme süreleri ile bu yemeği yaklaşık 15 dakikada masada yiyebilirsiniz.

Bütçe Dostu Olması: Süslü malzemeler yok, bütçeye uygun bir o kadar lezzetli bir yemek.

Kolayca Hazırlama: Soğanla birlikte doğranmış bir dolmalık biberi soteleyerek veya Fide ton balığı ile birlikte biraz donmuş bezelye atarak sebze içeriğini artırın. Biraz doğranmış hamsi, kapari, pul biber, taze / kurutulmuş otlarla lezzeti açın.

Makarna: Çünkü çoğu çocuk makarnaya bayılır!

Gerekli Malzemeler

Makarna: Herhangi bir makarna şekli işe yarayacaktır. En sevdiğiniz veya elinizde olan hemen hemen her şeyle uyumludur makarna. Marketten aldığınız veya evde kendi yaptığınız makarnayı da kullanabilirsiniz.

Fide Ton Balığı: Fide zeytinyağlı konserve ton balığı en iyi sonucu verir. Salamura / suda ton balığı kullanırsanız, yemeğe biraz ekstra zeytinyağı eklemeniz gerekebilir.

Soğan: Lezzet katar, eğer çocuklarınız gerçekten “küpleri” sevmiyorsa soğanı kıymayı deneyebilirsiniz.

Sarımsak: Lezzet katar, ailenizin istediği kadar az veya çok ekleyin.

Zeytinler: Zeytinler gerçekten güzel bir lezzet katıyor ancak kolayca atlanabilir veya birkaç kapari ile değiştirebilirsiniz.

Fide Konserve Domates: Ezilmiş veya doğranmış kullanabilirsiniz .

Baharat: Bu yemek için biraz baharat fena olmaz. Bir bebeğe yemek yapıyorsanız, baharatlamadan önce onun yemeğini bir tabağa ayırın.

Otlar ve Peynir: Biraz taze doğranmış maydanoz ve biraz parmesan peyniri (isteğe bağlı)

Fide Ton Balıklı Domates Soslu Makarna Nasıl Yapılır?

Sote: Zeytinyağını geniş bir tavada orta ateşte ısıtın. Yağ ısındıktan sonra soğanı ekleyin, orta-düşük seviyeye düşürün ve yarı şeffaf hale gelene kadar yaklaşık beş dakika pişirin. Sarımsakları da koyup ve bir dakika kadar daha pişirin. Soğanın bu süre boyunca sotelenmesine izin vermek tatlılığı serbest bırakır ve soğanı yumuşatır (daha lezzetli ve damak dostu hale getirir)

Pişirin: Konserve domatesleri ve zeytinleri ekleyin, büyük domates parçalarını tahta kaşıkla parçalara ayırın. 2 dakika kaynamaya bırakın.

Biraz Daha Pişirin: Fide Ton balığı (süzülmüş) tavaya ekleyin ve bir tahta kaşıkla ton balığı parçalarını ayırın. 10-15 dakika kaynamaya bırakın. Buna göre tadın ve baharatlayın (bir bebek için yapıyorsanız baharat atmayın.) Sos oldukça kalın ve yoğundur. İsterseniz biraz daha doğranmış domates ekleyerek inceltebilirsiniz. İsterseniz de Fide doğranmış domates konservesinden biraz daha ekleyebilirsiniz.

Karıştırın: Pişmiş makarnayı ekleyin (makarnayı sos kaynarken pişirin, süzün ve 1/2 bardak pişirme suyu ayırın). Makarnayı sosla karıştırın ve biraz kuru görünüyorsa, ayrılmış makarna suyundan biraz ekleyin ve karıştırın.

Önceden Hazırlama ve Saklama Tüyoları

Önceden Yapma: Zamanından önce yemek yapmayı seviyorsanız (çünkü hepimiz çocukların saat 17: 00’da nasıl olabileceğini biliyoruz!), O zaman bunu kesinlikle bu yemekle yapabilirsiniz. Sosu hazırlayın ve makarnayı pişirin, ancak servise hazır olana kadar karıştırmayın. Sosu yeniden ısıtın ve makarnayı tamamen sıcak olana kadar karıştırın.

Kalanlar: Kalanları hava geçirmez bir kapta 2 güne kadar buzdolabında saklayabilirsiniz. Mikrodalgada veya ocakta tekrar ısıtın. Sosu inceltmek için fazladan biraz doğranmış domates eklemeniz gerekebilir.

Ton balığı yemekleri, zaman kısıtlaması olduğunda hızlı ve kolay seçimlerdir. Yemek hazırlamak için fazla vaktiniz yoksa Fide ton balığı, domates salçası, sağlıklı atıştırmalıklar ve yemekler için en iyi seçimdir.